BİZİ 7/24 ARAYIN
0(312) 354 77 33

Adli Bilişim Hizmetleri

Adli Bilişim Hizmetleri

ADLİ BİLİŞİM HİZMETLERİ

“Dijital delillerin incelemeleri; uluslararası adli bilişim standartlarında, mühendislerimiz ve uzmanlarımız tarafından, güvenilir ve denetlenebilir şekilde gerçekleştirilerek, Türk hukuk sistemi ile uyumlu şekilde gerçekleştirerek raporlanmaktadır.”
Adli Bilişim Nedir?

Adli Bilişim, bir olayın veya suçun aydınlatılabilmesi için bilimsel metotlar kullanılarak, dijital medyalar üzerinde delillerin bozulmadan ve zarar görmeden anlaşılabilir bir şekilde adalet önüne sunulmaya hazır hale getirilmesini sağlayan ve başlı başına bilimsel teknik prensiplerin uygulandığı bir delil inceleme sürecinin bütünüdür.

Karşılaşılan bir olayı, kasten ya da sehven oluşabilecek herhangi bir ihmal, suistimal ya da suça konu olabilir. Bu nedenle karşılaşılan olayın türü, oluş şekli, büyüklüğü ve etkilediği çevreye göre idari soruşturma, tahkikat, inceleme ya da adli işlem yapılabilir. Bu nedenle adli bilişim; sadece emniyet güçleri (kolluk), mahkeme ve savcılıklara iletilen bilişim suçlarını soruşturmak ya da kovuşturmak amacıyla müracaat ettikleri bir bilim dalından öte, bir bilişim olayına karışan kişi, kurum ve kuruluşların da olayın ortaya çıkartılması ve çözümü için de müracaat ettikleri bir bilim dalıdır.

Bir bilişim olayında, olaya ilk müdahale ve kayıt, bulgu ve delillerin sağlıklı bir şekilde toplanması adli bilişimin en önemli safhasını oluşturur. Zira usulüne uygun, sağlıklı bir şekilde toplanmamış ve kayıt altına alınmamış bir delilin hukuken bir geçerliliği yoktur. Bu nedenle karşılaşılan bir bilişim olayının türü ve şekli ne olursa olsun adli bilişim uzmanları tarafından profesyonel cihaz, sistem ve yazılımlarla müdahale edilerek bulguların toplanması çok önemlidir.

 

BİLGİKORU, adli bilişim ve siber güvenlik alanında yıllara dayanan tecrübesi ve profesyonel çalışma ortamı ile sizlere aşağıda belirtilen hizmetleri en üst düzeyde sağlamaktadır.

Adli bilişim konularında profesyonel bilirkişi, akademisyen ve uzman kadrosuna sahip firmamız, her yıl binlerce adli ve idari olayların çözümünde etkin rol oynamaktadır. Özellikle yürütülen soruşturma, kovuşturma ve boşanma davalarında delillerin tespit edilmesi, verilerin anlamlandırılması ve analizlerin çözümlenmesine yönelik Uzmanlık Raporu hazırlayarak, sizlere ve adli süreçlere destek vermektedir. Kayıt yapılan her türlü dijital materyaller üzerinde gerekli bilgi ve tecrübeye sahip uzmanlarımız ve akademisyenlerimiz, yasal gereksinimlerin tamamını karşılayacak prosedürlerle çalışmaktadır. Bilirkişilik ve uzmanlık alanlarımız sırasıyla aşağıda yer almaktadır.

 

■ Siber olaylara müdahale danışmanlığı (Hukuki, idari ve teknik destek sağlama)

■ Siber suç olayı soruşturma, inceleme ve analiz hizmeti

■ Dijital medyalara yönelik bulgu ve delillerin toplanması (Adli kopya – imaj alma)

■ Soruşturma, kovuşturma veya idari dava dosyası içeriğindeki teknik hususların açıklığa kavuşturulması,

■ Adli kopya inceleme ve analiz hizmeti

■ Bilirkişi raporu hazırlama hizmeti

■ Veri inceleme, karşılaştırma, analiz ve değerlendirme hizmeti

■ Uzman mütalaası hazırlanması

 

Karşı karşıya kalınan vaka ne olursa olsun; profesyonel olarak alınan adli bilişim hizmeti, delillerin güvende olmasını sağlar. Ehliyetsiz yapılan müdahaleler delil kaybına ya da delillere hiç ulaşılamamasına neden olabilir.


BilgiKoru, ele aldığı bir bilişim olayına ait delilleri laboratuvarında bulunan son teknoloji cihazlar, sistemler ve yazılımlar ile elde etmekte; ele geçirilen bulguların inceleme, analiz ve raporlama işlemleri, özel durumlar dışında, bilgi güvenliği ve gizlilik prensipleri gereğince olay yerinde yapılmaktadır.

 

BilgiKoru, sırtını dayadığı prensiplerin ve iş kalitesinin vermiş olduğu sorumluluk gereği olarak, sağladığı tüm hizmetler için gizlilik anlaşması yapar ve bilgi güvenliğini tam anlamıyla garantiye alır.


BilgiKoru, yıllarını adli bilişim ve güvenlik alanına vermiş uzmanları ve bu alanındaki yüksek standartları ile aşağıdaki hususlarda profesyonel danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

■ Tüm dijital medyaların incelenmesi ve raporlanması

■ HTS ve CGNAT kayıtlarının incelenmesi ve analizi

■ Görüntü ve Ses kayıtlarının düzeltilmesi, anlamlandırılması ve analizi

■ Modem, router, switch ve benzeri ağ bileşenlerinin incelenmesi

■ Soruşturma ya da dava dosyası içeriğindeki teknik hususların açıklığa kavuşturulması,

■ ByLock ve Eagle programlarının çözüm analizleri

■ Sosyal medya hesaplarının analizi ve çözümü

■ Açık kaynak ve istihbarat araştırması

■ Siber suç kapsamında yer alan vakaların teknik ve hukuki danışmanlığı

■ Şifrelenmiş ve bozulmuş muhasebe kayıtlarının Gelir ve Vergi Dairelerine sunulmak üzere rapor hazırlanması

■ Hukuk bürolarının ve avukatların bakmış olduğu dosyalara yönelik teknik bilgi danışmanlığı

HİZMETLERİMİZ

BİZE SORU SORUN

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.